Co mówi prawo o prywatnych pożyczkach?

Czy ktoś bliski kiedykolwiek poprosił cię o pożyczkę? Wiele uczuć i myśli prawdopodobnie uderzyło do głowy w tym momencie: pragnienie bycia pomocnym dla kogoś, troska o spłatę, zastanawianie się, czy stać nas na pomoc tej osobie, pytania o to, dlaczego potrzebują pożyczki, a może nawet pytania dotyczące przepisów dotyczących pożyczki. Co zatem mówi prawo o pożyczaniu pieniędzy przyjaciołom i krewnym?

Na wstępie, jeśli rozważasz zaciągnięcie pożyczki i poczujesz potrzebę przeczytania tego, może to być znak, że powinieneś dwa razy pomyśleć o pożyczce. Jeśli nie jesteś wystarczająco zadowolony z udzielania pożyczki bez obaw o legalność takiego porozumienia, być może już odpowiedziałeś na własne pytanie, czy powinieneś przede wszystkim zaciągnąć pożyczkę. W ramach praktycznej porady, prawdopodobnie nigdy nie powinieneś pożyczać pieniędzy ani pozwalać komuś pożyczyć czegoś, bez czego sam nie możesz się obyć.

To prowadzi do dyskusji na temat przepisów dotyczących pożyczania pieniędzy przyjaciołom i krewnym. Prawa są różne, ale każdy ma prawo dotyczące pożyczania pieniędzy. Praktycznie wszystkie te przepisy regulują tych, którzy pożyczają pieniądze regularnie w ramach działalności gospodarczej, ale kilka wciąż może mieć zastosowanie do prywatnych pożyczek. Przykłady mogą obejmować ustawy przeciw lichwie (naliczanie nadmiernego oprocentowania), metody pobierania i maksymalne kwoty pożyczek. Maksymalna stopa procentowa wynosi zwykle około 18% lub mniej rocznie, ale powinieneś sprawdzić lokalny statut, aby mieć pewność, ponieważ ta stawka jest różna w zależności od jurysdykcji i może się zmieniać z biegiem czasu.

Jak sprawić, by była legalna?

Większość pożyczek jest zawierana z bliskimi przyjaciółmi i krewnymi podczas uścisku dłoni, ale to może nie wystarczyć, aby można było je pozyskać zgodnie z prawem. Umowy dotyczące pewnych kwot pieniężnych lub mające warunki spłaty, które przekraczają pewien okres czasu, muszą być sporządzone na piśmie lub będą działały wbrew przepisom o oszustwach. Ustawa o oszustwach wymaga, aby niektóre umowy były sporządzane na piśmie bo inaczej nie będą możliwe do wyegzekwowania. W rezultacie porozumienie o uzgadnianiu z przyjacielem lub krewnym, które nie zostało sporządzone na piśmie, może doprowadzić to do niemożności prawnego wyegzekwowania umowy o spłatę.

Zobacz także:  To jest właśnie kredyt gotówkowy

Inną kwestią jest konsekwencja podatkowa pożyczki. Jeśli otrzymujesz odsetki od pożyczki, to jest dochód i musisz się ubiegać o podatki. Jeśli nie otrzymasz zwrotu pieniędzy, pieniądze mogą zostać uznane za prezent dla drugiej osoby i zarówno ty, jak i oni, będziecie musieli rozliczać się z tego w swoich podatkach, jeśli przekroczysz pewien próg kwoty.

Jeśli masz umowę, wszelkie zawarte w niej warunki dotyczące środków gromadzenia danych będą kontrolowane, chyba że będą sprzeczne z prawem (np. poprzez naliczanie nadmiernych odsetek lub autoryzowanie nielegalnych praktyk windykacyjnych). Ogólnie rzecz biorąc, można by wnieść powództwo o naruszenie umowy lub, w niektórych jurysdykcjach, o pieniądze pożyczone tam, gdzie ta przyczyna jest nadal uznawana.

Author: Jacek Rakoczy