Czym jest lokata overnight?

Wśród wielu rodzajów lokat bankowych wyróżnia się specyficzny jej rodzaj w postaci lokaty overnight. Lokata typu overnight trwa tylko jedną noc może być zgłoszona do godziny 15.00 w oddziale banku. Wtedy to bank blokuje pieniądze klienta tylko na jedną noc, a już następnego dnia mogą być przelane na rachunek ROR lub wypłacone w placówce banku. Zysk z takiej lokaty nie jest spory, jednakże jest to sposób na szybkie oszczędzanie. Lokata na jedną noc po zapoznaniu się z jej warunkami wydaje się być przeznaczona dla klientów biznesowych. Czasem wymaganym kapitałem do założenia tej lokaty jest kwota w wysokości 20000 zł – 50000 zł oraz posiadanie statusu przedsiębiorcy.

Jakie zalety posiada lokata overnight?

Lokata tego rodzaju jest przydatna, gdy ktoś posiada kapitał i chce go uchronić przed inflacją. Poza tym wysokość oprocentowania lokat nocnych to przedział od 0,50% do 1,85%. W przypadku małych kwot zysk nie jest zbyt duży, ale brak jest ryzyka jakiejkolwiek straty. Do zalet zalicza się również dostęp do środków, gdyż czas blokady środków to około 12 godzin. W przypadku tej lokaty warto głównie zwrócić uwagę na opłaty od posiadania rachunku bieżącego w banku, gdyż może się okazać, że koszty będą wyższe niż zysk uzyskany z lokaty. Sporą wadą tej lokaty jest konieczność osobistego odnawiania lokaty i pomimo niewielkiego zysku i tak zostanie pobrany tzw. podatek Belki.

Czy warto zdecydować się na lokatę nocną?

Wielu osób mogą zniechęcać niewielki zysk, konieczność ręcznego odnawiania lokaty czy brak wysokiego kapitału początkowego. Jednakże lokata nocna to alternatywa dla nieoprocentowanych rachunków rozliczeniowych. Warto także zauważyć, że lokata nocna może stać się lokatą kilkudniową, gdy dzień po pobraniu następuje dzień wolny od pracy i pieniądze nie są wypłacane. Jest to opcja bardzo opłacalna przede wszystkim dla przedsiębiorców. Lokata nocna jest korzystna dla firm dysponujących dużymi środkami, których nie mogą zamrozić na dłużej. W takich przypadkach lokata overnight:

 • zabezpiecza pieniądze;
 • generuje pewien zysk;
 • minimalizuje skutki poziomu inflacji.
Zobacz także:  Oszczędzanie z lokatami jakże przyjemne

Lokata nocna to ciekawa możliwość oszczędnościowo inwestycyjna. Warto zwrócić uwagę, że na rynku pojawiają się oferty skierowane do klientów indywidualnych.

Jakie istnieją rodzaje lokat nocnych?

 • Lokatę overnight można podzielić ze względu na sposób jej otwarcia i dlatego wyróżnia się:
 • lokaty otwierane na zlecenie, kiedy należy za każdym razem składać wniosek oraz przelewać pieniądze na lokatę w określonych godzinach;
 • lokaty otwierane automatycznie, czyli są otwierane automatycznie dzięki zapisowi w umowie, aby transfer dokonywano bez potrzeby jego zgłaszania.

Na pewno lokaty nocne są powszechniejsze w bankowości korporacyjnej, a dla większych podmiotów są po prostu atrakcyjne. Lokata typu overnight może być źródłem dodatkowego zysku i nie wpływa na równowagę w obszarze płynności finansowej, gdyż środki są dostępne w ciągu dnia. Lokata nocna jest dostępna w takich bankach jak:

 • Idea Bank;
 • Pekao SA;
 • Alior Bank;
 • Zachodni BZ WBK;
 • Raiffeisen Polbank

I innych.

Author: Jacek Rakoczy