Główne tendencje na rynku kredytowym

Rynek kredytowy przechodzi dynamiczne zmiany. Widać to w obszarze społecznym, technologicznym, prawnym, ekonomicznym. W artykule poznasz najważniejsze tendencje występujące na rynku kredytowym i zobaczysz, czy pożyczka krótkoterminowa jeszcze się opłaca?

Duża zmiana na rynku kredytowym zaszła przez wprowadzenie programu socjalnego (prorodzinnego) 500+. Do tej pory z chwilówek, pożyczek krótkoterminowych korzystali kredytobiorcy z niewielkimi, często niestałymi dochodami miesięcznymi. Dodatkowe pieniądze z budżetu państwa w dużym stopniu ograniczyły popyt na chwilówki w najbiedniejszej części społeczeństwa. Firmy pożyczkowe skupiają się nie na ryzykownych klientach, ale raczej na klasie średniej, czy na bogatszych pożyczkobiorcach. Nie ma po prostu innej możliwości. Kolejna kwestia dotyczy zmiany przepisów odnoszących się do uregulowania kosztów pozaodsetkowych i windykacyjnych w umowach kredytów gotówkowych. Ograniczenie kosztów pozaodsetkowych doprowadziło do zrujnowania wielu biznesów pożyczkowych i do wyjścia z rynku dość popularnych podmiotów. To jednak dobra wiadomość dla wszystkich pożyczkobiorców. Optymalizacja kosztów pozaodsetkowych doprowadziła do sytuacji, w której praktycznie żadna firma pożyczkowa nie generuje dużego ryzyka przy nawiązywaniu współpracy. Większość firm pożyczkowych przechodzi do internetu, a zatem znikają koszty obsługi oddziałów stacjonarnych. Pożyczka internetowa, a także możliwość porównywania kredytów gotówkowych w multimedialnych porównywarkach to ogromne ułatwienie dla pożyczkobiorców. Makroekonomiczne wskaźniki sugerują większe zarobki w społeczeństwie. Przez to zmienia się profil idealnego klienta z perspektywy firmy pożyczkowej. Nie bez znaczenia jest też okres niskich stóp procentowych. Im niższe stopy procentowe, tym większy popyt na kredyty krótkoterminowe, a nie na generowanie oszczędności na poziomie gospodarstwa domowego.

Nowe programy socjalne, przekształcenia technologiczne, udoskonalenia prawne prowadzące do likwidacji pojęcia pożyczki lichwiarskiej, większe średnie zarobki społeczeństwa, niskie stopy procentowe, większa ochrona kredytobiorców, prostota porównywania kredytów gotówkowych to tylko niektóre z czynników rozwoju współczesnej branży kredytowej.

Zobacz także:  Rodzaje kredytów dla firm i instytucji.
Author: Jacek Rakoczy