Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy można dziś zaciągnąć właściwie na wszystko – wycieczka, remont mieszkania bądź inny nieprzewidziany wydatek, który wymaga od nas zastrzyku większej ilości gotówki. Instytucje bankowe prześcigają się dziś w ofertach takich pożyczek, a ewentualny kredytobiorca musi mieć głowę na karku, by umieć wybrać tę ofertę, która będzie dla niego najkorzystniejsza.

Wymagania formalne

Aby móc złożyć wniosek o kredyt gotówkowy w banku, należy spełnić kilka ważnych warunków. Podstawowym jest ukończony 18. rok życia. Jeśli ewentualny kredytobiorca nie jest pełnoletni, o żadnym zobowiązaniu nie ma nawet mowy. Kolejny ważny faktor to regularne dochody ewentualnego pożyczkobiorcy. Przedłożenie dokumentów od pracodawcy o wysokości naszych zarobków oraz zaświadczenie o umowie o pracę na czas nieokreślony bywa koniecznością – szczególnie, gdy ewentualny kredyt opiewa na większą sumę. Czasami wymagana jest również zgoda współmałżonka na zaciągnięcie pożyczki. Zanim bank wyrazi zgodę na zaciągnięcie kredytu, sprawdzi też ewentualnego pożyczkobiorcę w BIK-u, tj. Biurze Informacji Kredytowej. Dzięki temu dowie się o naszej historii kredytowej i zweryfikuje, czy w przeszłości nie mieliśmy problemów ze spłatą zaciąganych zobowiązań. Nierzadko ma to ogromne znaczenie, dlatego nie warto chodzić z jednego banku do drugiego, pytając o ewentualne oferty kredytowe. Każda z tych instytucji bowiem sprawdza nas z BIK- u, a kolejne banki widzą, że poprzednie też nas w ten sposób sprawdzały. Im więcej razy zatem zostaniemy sprawdzeni, tym bardziej niewiarygodni jako pożyczkobiorcy możemy się stać, co może zmniejszyć nasze szanse na ewentualny kredyt gotówkowy. Jeśli nasza weryfikacja w BIK-u wypadnie pomyślnie, a nasze dochody i warunki zatrudnienia są wystarczające, oznacza to, że mamy wystarczającą zdolność kredytową, czyli jesteśmy dla banku wiarygodni i nie powinniśmy mieć problemu z zaciągnięciem kredytu. Decyzja o jego przyznaniu zapada zazwyczaj bardzo szybko, a wnioskowana kwota sprawnie jest przelewana na nasze konto bankowe w danym banku. Zazwyczaj pod kredyt trzeba założyć rachunek bankowy w tym banku, jeśli go nie posiadamy.

Zobacz także:  Kredyty gotówkowe dla każdego

Jeśli jesteśmy pewni, że nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca, powinniśmy umieć dokonać konkretnego przeglądu dostępnych na rynku ofert pod względem kosztów, z jakimi konkretny kredyt gotówkowy będzie się wiązać. Wyraża się go w postaci RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Uwzględnia ona głównie oprocentowanie, ale również inne koszty dodatkowe kredytu, takie jak prowizja za udzielenie kredytu, czy inne dodatkowe opłaty. Jest niebywale istotna, ponieważ pozwala w bardzo prosty sposób porównać kilka ofert jednocześnie. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, dobrym wyjściem jest skorzystanie z pomocy specjalisty – doradcy finansowego, który wyjaśni nam wszystko co jest dla nas niezrozumiałe, dokona potrzebnego researchu oraz wykona odpowiednie symulacje. To może nam bardzo ułatwić sprawę i pozwala na świadomy wybór i podjęcie odpowiedniej decyzji, której nie będziemy potem żałować.

Podsumowując, zaciągnięcie kredytu gotówkowego nigdy nie jest proste i wiąże się z serią wymagań i formalności. Jeśli jednak, po przeanalizowaniu wszystkich „za” i „przeciw” takiego rozwiązania, nadal jesteśmy zdania, że nie mamy innego wyjścia i zdecydujemy się na tego rodzaju zobowiązanie, powinniśmy to zrobić rozsądnie, analizując przynajmniej kilka ofert różnych banków, aby móc wybrać tę, która będzie dla nas tą najkorzystniejszą.

Author: Jacek Rakoczy