Lokata bankowa – bezpieczna inwestycja

Na pewno śmiało można powiedzieć, ze lokaty bankowe są bezpiecznym sposobem inwestowania.

W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób decyduje się na założenie lokaty inwestycyjnej. Pieniądze wpłacone na taką lokatę są inwestowane przez bank w instrumenty finansowe, które dostępne są na giełdzie papierów wartościowych. Inwestowaniem tych pieniędzy zajmują się profesjonaliści, dzięki czemu klienci mają duże szanse na zadowalający ich zysk. Lokata inwestycyjna jest propozycją przede wszystkim dla osób, które chcą mieć udział w wysokich zyskach, które możliwe są do osiągnięcia na giełdzie papierów wartościowych. Lokatę inwestycyjną oferują obecnie niemalże wszystkie banki, ponieważ klienci chętnie się na nie decydują. Zysk z lokaty inwestycyjnej składa się z dwóch części. Jest to kwota gwarantowana przez bank oraz kwota zależna od sytuacji na giełdzie. Takie lokaty są idealne dla osób, które nie są w stanie zaakceptować zbyt wysokiego poziomu ryzyka. Klienci powinni wiedzieć o tym, że wypracowane zyski nie są w całości jemu przekazane, bowiem część z nich zabiera bank. Zazwyczaj z regulaminu lokaty wynika jak duża będzie ta część odebranych zysków. Zyski wynikające z lokaty inwestycyjnej są i tak wyższe od zysków wynikających ze zwykłej lokaty terminowej. Małym minusem takich lokat jest konieczność zablokowania środków na lokacie na z góry określony okres.

Czasem ten czas może wynosić nawet trzy lata. Wypłaty środków przed upływem tego okresu są raczej nieopłacalne, ponieważ oznaczają utratę odsetek, natomiast w wielu przypadkach także części zainwestowanego kapitału. W związku każdy klient przed założeniem lokaty inwestycyjnej powinien się zastanowić czy na pewno może sobie pozwolić na zamrożenie pieniędzy na tak długi czas. Osoby posiadające długoterminowe kredyty bankowe o zmiennej stopie procentowej oraz osoby zamierzające starać się o pożyczkę, bacznie przysłuchują się komunikatom pojawiającym się w mediach na temat stóp procentowych. Te informacje są też bardzo interesujące dla osób, które posiadają różnorodne oszczędności w bankach. Podwyższanie stóp procentowych przez bank centralny sprzyja podwyższaniu oprocentowania lokat przez banki komercyjne, natomiast obniżka tych stóp wiąże się z obniżką opłacalności oszczędzania. Banki komercyjne ustalają wielkość oprocentowania lokat na podstawie wielu czynników. Banki te zarabiają między innymi na płaconych przez klientów odsetkach od kredytów.

Zobacz także:  Czy lokata bankowa to dobry sposób na inwestowanie swoich oszczędności?

Ale żeby mieć pieniądze na udzielanie kredytów muszą te pieniądze najpierw zdobyć. Pieniądze brane od klientów w postaci lokat banki zazwyczaj pozyskują najtaniej, dlatego starają się mieć w swojej ofercie różnorodne lokaty.  Osoby zakładające sobie lokatę często zastanawiają się nad tym, czy powinni zdecydować się na lokatę złotową czy walutową. Aby podjąć najlepszą decyzje trzeba zwrócić uwagę na różnicę w oprocentowaniu oraz na zmiany kursu walutowego. Zazwyczaj jest tak, że depozyty bankowe w walutach obcych mają niższe oprocentowanie w porównaniu do lokat złotowych. Jeśli ktoś sam nie potrafi podjąć decyzji, to warto poprosić o pomoc na przykład doradcę finansowego. Taki fachowiec musi posiadać wiedzę w zakresie finansów. Oczywiście na temat lokat także muszą mieć bieżące informacje, zarówno jak chodzi o ich ofertę, jak też warunki zawierania lokat. Poza tym musi umieć słuchać klientów aby dzięki temu jak najlepiej dobrać im idealną dla nich ofertę. Dzisiaj takich fachowców można znaleźć niemalże wszędzie, poza tym bez trudu także dzisiaj można znaleźć ich usługi online. Dzięki temu osoby mieszkające nawet tam, gdzie takiego profesjonalisty nie ma, mogą z takich usług skorzystać.

Author: Jacek Rakoczy