Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty i konta oszczędnościowego?

Aby wybrać dla siebie najlepszą ofertę lokaty bankowej lub konta oszczędnościowego należy najpierw zastanowić się nad możliwościami finansowymi czyli czy i ie jesteśmy w stanie zdeponować w banku i czy chcemy mieć stały dostęp do pieniędzy bez utraty odsetek czy też jednak sztywno trzymać pieniądze i więcej zarobić bez obawy o to, że wyskoczy nam nieprzewidziany wydatek.

Wybór lokaty bankowej

Na co należy zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniej dla siebie lokaty bankowej to przede wszystkim decyzja klienta jednak warto zapytać o radę osoby pracującej w banku ponieważ może ona bardzo dobrze doradzić. To co dla nas najważniejsze to to na jaki okres czasu zawierana jest lokata i jaka jest minimalna suma jaka można zdeponować, potem oprocentowanie tej lokaty czyli czy jest ono stałe czy zmienne i jak wysokie, sposób kapitalizacji odsetek czyli to jak często są one kapitalizowane ponieważ im częściej tym lepiej dla klienta. Odsetki, które są często kapitalizowane na lokacie bankowej wpływają do puli zdeponowanej kwoty powiększając ją o te odsetki i razem ponownie zaczynają pracować na kolejne odsetki. Warto też dopytać czy bank oferuje możliwość wcześniejszego zamknięcia lokaty bez utraty wypracowanych już odsetek w razie nagłego wypadku losowego i jak odbywa się taki proces, czy jest możliwość automatycznego odnawiania się lokaty bez potrzeby przychodzenia do banku i podpisywania kolejnej umowy, oraz co ważne dla samego klienta to gwarancja, że w razie upadłości bank odda nam nasze pieniądze choćby do określonej kwoty. Większość z obecnie funkcjonujących banków posiada Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Wybór konta oszczędnościowego

To na co zwrócić uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego to głównie bank. Ponieważ to w jakim banku założymy konto osobiste z rachunkiem ROR zależy gdzie będziemy mieć konto oszczędnościowe. Dzieje się tak dlatego, że każdy bank dodaje konto oszczędnościowe do konta osobistego klienta, czyli bez niego ani rusz. Największą uwagę powinniśmy zwrócić uwagę na banki, które oferują niskie oprocentowanie w skali roku ponieważ przy dużej inflacji na takim koncie zarabia tylko bank, warto sprawdzić ile kosztuje utrzymanie konta osobistego do którego dołączone zostaje konto oszczędnościowe ponieważ opłaty za drogie konto osobiste sprawią, że wypracowane odsetki zarobią na utrzymanie tegoż konta i nic po za tym, ilość darmowych wypłat z konta oszczędnościowego a także dopytać jakie są warunki wycofania środków z konta oszczędnościowego.

Zobacz także:  Od aplikacji po zatwierdzenie: kredyt krok po kroku
Author: Jacek Rakoczy