O tym pamiętaj biorąc kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny, to produkt, który cieszy się od lat dużą popularnością. Jednak zanim go zaciągniemy, powinniśmy przemyśleć kilka rzeczy i odpowiednio się do niego przygotować.

Kredyt hipoteczny, jak nazwa wskazuje, jest kredytem celowym, przeznaczonym na zakup mieszkania lub domu. Choć w dzisiejszych czasach posiadanie mieszkania stało się czymś na miarę standardu, to nie warto kierować się wyłącznie tym trendem podczas zastanawiania się nad dokonaniem zakupu i zaciągnięciem kredytu. Musimy pamiętać, że kredyt to wieloletnie zobowiązanie, które może nas bardzo obciążyć i które wiąże się z wieloma kosztami. Częsty argument, który się pojawia to ten, że spłata czynszu wynosi zazwyczaj tyle, ile koszt miesięcznej raty. Z drugiej strony zakup mieszkania utrudni nam na przykład przeprowadzkę i zmianę pracy. Mieszkanie możemy oczywiście wynająć, ale co z pracą? Jeśli z niej zrezygnujemy lub zostaniemy zwolnieni, nie będziemy w stanie spłacić kredytu. Z drugiej strony przed zakupem mieszkania, warto usiąść na spokojnie i zastanowić się nad tym, jakiego mieszkania potrzebujemy, czy będzie to mieszkanie tymczasowe, które chcemy sprzedać za jakiś czas i kupić nowe, czy może mieszkanie, które kupujemy już na całe życie. Przemyślmy kwestię metrażu, usytuowania, otoczenia, czy elementów takich jak winda. Koniecznie przemyślmy też, czy będzie to mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego.

Jeśli zdecydujemy się na wzięcie kredytu, przemyślmy też kwestię miesięcznego obciążenia. Wyliczmy swoje miesięczne zobowiązania, rachunki, wydatki i sprawdźmy, ile zostaje nam pieniędzy. Jeśli chcemy sprawdzić, jak poradzimy sobie z nowym zobowiązaniem, możemy co miesiąc przelewać pewną kwotę na konto oszczędnościowe i nie ruszać tych pieniędzy, po to, by przekonać się, czy jesteśmy w stanie tak żyć. Rozglądając się w poszukiwaniu odpowiedniego kredytu, warto odwiedzić kilka placówek i porównać dostępne możliwości. Może rzeczywiście najlepszy kredyt otrzymamy w naszym banku, w którym mamy konto, ale nie zawsze tak musi być. Kolejną kwestią jest przygotowanie się do wzięcia kredytu już wcześniej, budując pozytywną historię w BIK. Bank może znaleźć tam nasze dotychczasowe kredyty, ile wynosiły i jak wyglądała kwestia spłaty. Opóźnienia w spłacie będą źle widziane przez bank. Co ciekawe jednak źle będzie też widziana nieobecna historia kredytowa. Dlatego warto mieć jakiekolwiek doświadczenie. Lepszy scoring w BIK punktuje zazwyczaj lepszymi warunkami kredytu. Jeśli więc mamy jakieś zobowiązania pamiętajmy o ich spłacaniu w terminie. A jeśli do tej pory nie mieliśmy żadnych zobowiązań to możemy zaciągnąć kredyt gotówkowy, który spłacimy lub wziąć coś na raty.

Zobacz także:  Jakie są cechy charakterystyczne kredytu hipotecznego?

Podczas zaciągania kredytu uważajmy, na sprzedaż produktów dodatkowych, takich jak konto, czy karta kredytować, czasami banki oferują nam takie produkty w zamian za zmniejszenie np. prowizji. Może być to opłacalne, ale najpierw dokonajmy podliczenia i dowiedzmy się, ile będziemy płacili np. za nowootwarte konto. Przed podpisaniem umowy koniecznie przeczytajmy ją dokładnie, sprawdźmy, czy wszystko jest dla nas zrozumiałe, a jeśli niektóre zapisy wydają nam się niekorzystne, spróbujmy negocjować, bank bardzo często pozwala negocjować niektóre z warunków. Zapoznajmy się też z zapisami dotyczącymi nadpłatą albo wcześniejszą spłatą kredytu. Dowiedzmy się, czy nie wiąże się to z jakimiś opłatami i czy jest w ogóle możliwe. Niektóre placówki żądają np. spłaty prowizji. No i przede wszystkim nie patrzmy tylko na wielkość raty, ale całość kosztów kredytu. Długi okres kredytowania da niską ratę, ale najpewniej będzie się wiązał z wysokimi kosztami kredytu.

Author: Jacek Rakoczy