Oprocentowanie lokat – kiedy będzie wyższe?

Z myślą o swoich oszczędnościach przeglądasz co miesiąc aktualne oferty banków ale żadna z nich nie jest dla Ciebie zadowalająca? Niestety obecne oprocentowanie lokat jest coraz niższe, zatem zyski, jakie można osiągnąć zamrażając swoje pieniądze w banku nie są duże. Stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego są rekordowo niskie i Rada Polityki Pieniężnej zapowiada, że takie wartości mogą utrzymać się nawet przez kilka kolejnych miesięcy. Musisz jednak mieć na uwadze to, że pomimo niższych odsetek Twoje oszczędności wciąż przynoszą Ci korzyści, szczególnie ze względu na nieustającą deflację, która ma wpływ na podnoszenie się wartości pieniądza, a nie spadek, jak w przypadku inflacji. Ceny towarów i usług są w Polsce coraz niższe. Nie odbiło się to jednak niekorzystnie na krajowej gospodarce. Dlatego nawet jeżeli jeszcze przez kilka miesięcy oprocentowanie lokat nie zmieni się – wciąż możesz w oczekiwaniu na korzystniejsze oferty lokować swoje pieniądze w bankach. Zapewnisz tym sposobem swoim oszczędnościom bezpieczeństwo a także gwarancję, że po upływie zapadalności umowy, bank przekaże Ci cały kapitał wraz z naliczonymi odsetkami.

Ekonomiści zapewniają, że już pod koniec roku możemy spodziewać się zmian i podwyższenia stóp procentowych NBP. Oznacza to także, że banki będą zmuszone do zmienienia swoich ofert i podniesienia oprocentowania na lokatach bankowych. Prognozy są jak najbardziej rzeczywiste, szczególnie, że już teraz większość krajów europejskich odnotowuje wzrost cen i usług, co jednoznaczne jest z przywróceniem stabilności rynku.

W Polsce ceny nadal nie ulegają zmianom, nie ma to jednak wpływu na mniejszą produktywność czy mniejszy popyt. Wręcz przeciwnie, odnotowano wzrost gospodarczy, pojawiły się nowe miejsca pracy, a ludzie chętniej wydają swoje pieniądze.

Pod warunkiem, że kraj upora się z deflacją, a wartość złotego utrzyma się na stałym poziomie, Rada Polityki Pieniężnej będzie miała możliwość by przywrócić wcześniejszą wartość stóp procentowych. Aktualnie wartość waluty waha się w szczególności względem dolara amerykańskiego oraz euro. Ponadto członkowie rady kończą swoje kadencje pod koniec tego roku i możliwe jest, że w tym czasie rada nie będzie podejmować żadnych ryzykownych decyzji.

Czy opłaca się wpłacić pieniądze na lokatę?

Choć wiele osób ceni sobie łatwość i bezpieczeństwo tej popularnej usługi oszczędnościowej, banki tracą część swoich Klientów gdyż wiele osób szuka innego sposobu zainwestowania pieniędzy. Jeżeli jednak nie chcesz ryzykować i nie masz planów inwestycyjnych, nie rezygnuj z depozytów. Nawet obecne oprocentowanie lokat może być dla Ciebie korzystne, szczególnie gdy uda Ci się spełnić warunki promocyjnej oferty. W ten sposób nawet podwoisz oprocentowanie jakie dostępne jest w przypadku standardowych usług. Musisz jednak pamiętać, że promocje najczęściej skierowane są do nowych Klientów banków i nie dają możliwości przedłużenia oferty na tych samych warunkach.  

Author: Jacek Rakoczy