Oszczędności z lokaty

Gdy kończy się okres naszej lokaty, a uzbierała się nam już pokaźna sumka i nie chcemy dłużej lokować w banku pieniędzy, powinniśmy wtedy pomyśleć na co je przeznaczyć.

Oszczędności z lokaty możemy wydać na różne rzeczy, m.in. na nowe mieszkanie lub budowę domu, na remont mieszkania lub domu, przekazać dziecku lub wnukowi, pojechać na jakąś zagraniczną wycieczkę itd.

Najważniejsze, żeby nie wydać tych pieniędzy zbyt pochopnie, ponieważ oszczędzaliśmy je długo (często przez wiele lat). Najlepiej przeznaczyć te oszczędności na coś niezbędnego do życia lub po prostu przekazać komuś rozsądnemu te pieniądze, komuś kto na pewno nie przepuści ich na byle co.

W końcu fundusz inwestycyjny służy do nagromadzenia oraz powiększenia swoich oszczędności. Z reguły ludzie właśnie w tym celu zakładają lokatę. Najczęściej jednak robią tak, jeśli pieniądze nie są im pilnie potrzebne. Jeżeli gotówka jest potrzebna na „już” wtedy najczęściej bierze się kredyt gotówkowy, jednak nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, ponieważ trzeba oddać więcej pieniędzy niż kwota kredytu wynosiła. Tak więc jeżeli nie potrzebujemy pilnie gotówki, a mamy jakieś oszczędności to najlepszym rozwiązaniem jest lokata.

Lokaty bankowe można założyć we wszystkich bankach, jakie w Polsce istnieją, tak więc dostęp do lokat jest powszechny. Najlepiej jest założyć lokatę w tym banku, który oferuje korzystne oprocentowanie oraz pozwala wybrać czy odsetki na lokacie mają narastać co miesiąc, co kwartał czy może co roku. Przy wyborze lokaty ważny jest również jej rodzaj (są 3 rodzaje lokat: lokata terminowa, dynamiczna i rentierska).

Obecnie banki oferują różne lokaty bankowe, jednak najważniejszą rzeczą jeśli chodzi o założenie lokaty jest to, żeby wiedzieć na jaki czas chcemy wpłacić pieniądze, co ile mają nam narastać odsetki oraz jaką lokatę chcemy założyć.

Zobacz także:  Kilka słów o lokatach bankowych.

Lokaty bankowe są bardzo dobrym rozwiązaniem w obecnych czasach, jeśli posiadamy konto osobiste, ponieważ pieniądze nie leżą bezczynnie w domu lub na koncie bankowym, tylko „pracują same na siebie”, czyli kwota wzrasta o odsetki. 

 

Author: Jacek Rakoczy