Pojęcie RRSO a kredyty gotówkowe

Kredyty samochodowe są niesamowicie popularnym produktem bankowym. Korzystają z nich przede wszystkim ci, którzy myślą o zakupie nowego auta. Kredyty samochodowe obejmują jednak finansowanie szeroko pojętych pojazdów takich jak łodzie, motocykle czy nawet przyczepy kempingowe. Mówiąc o tego typu kredytowaniu, warto zapoznać się z pojęciem stawki RRSO, która ustalana jet przez Rade Polityki Pieniężnej. Maksymalne oprocentowanie nominalne, którym obejmowane są kredyty samochodowe, nie mogą przekroczyć stawki wynoszącej 12 procent. Na zwiększenie lub zmniejszenie stawki określanej fachowo pojęciem RRSO, wpływ mają przede wszystkim obecnie obowiązujące stopy procentowe, prowizja banku, a także parametry zakupionego auta takie jak model i wiek auta, zdolność kredytowa odbiorcy oraz wysokość kredytu oraz okresu kredytowania. Należy również wiedzieć, że im starsze auto, tym wyższa stawka oprocentowania. Z tego powodu właśnie warto zrezygnować z kredytowania, jeśli planujemy zakup nieco starszego samochodu. W tym przypadku w zupełności wystarczy nam pożyczka bankowa. Jej zaletą jest przede wszystkim możliwość szybszej spłaty oraz dużo niższej kwoty zobowiązania.

Jak samemu obliczyć wysokość kredytu?

Zanim zdecydujemy się na zaciągnąć kredyt gotówkowy, warto zapoznać się z wysokością oprocentowania każdego z nich. Samodzielne obliczenie wysokości kredytu nie jest dziś niczym skomplikowanym i bez najmniejszego problemu poradzi sobie z tym nawet największy laik. W każdej chwili można skorzystać z darmowych kalkulatorów kredytowych dostępnych online. Ci, którzy nie czują się zbyt swobodnie surfując po Internecie, zawsze mogą zasięgnąć porady doradcy finansowego oraz poprosić o pomoc przy obliczeniach należnych kwot kredytu. Przyjmując, że staramy się o 30.000 złotych na 12 miesięcy. Prowizja spłaty przy 6 procentach prowizji wyniesie nas 600 złotych a rata 2.800 złotych. Jak łatwo obliczyć, zapłacimy 3600 złotych odsetek, czyli 12 procent od pożyczonej kwoty. Gdy weźmiemy pod uwagę kredyty samochodowe o wartości 30 000 zł na 12 miesięcy zakładając, że miesięczna rata wynosi 2 800 zł, a prowizja banku 2% wartości kredytu, możemy obliczyć koszty odsetkowe, stanowiącego różnicę między kwotą do spłaty a kwotą kapitału. W tym wypadku koszt odsetkowy wynosi 33 600 zł – 30 000 zł, czyli 3 600 zł całkowitego kosztu kredytu, będącego sumą kosztu odsetkowego i innych opłat, np. prowizji. W tym wypadku całkowity koszt kredytu wynosi 3 600 zł + 600 zł = 4 200 zł.Przykład ten pokazuje jasno, że oprocentowanie nominalne kredytu nie przekroczyło ustawowych 12 procent, podczas gdy oprocentowanie brane w skali roku wyniosło 14 procent. Obliczając uzyskaną kwotę w taki sposób, można wywnioskować, że koszt kredytu zamknie się w kwocie 4.200 złotych. Także pożyczając kwotę 30.000 złotych na okres 12 miesięcy, do banku zwrócić musimy 34.200 złotych.

Zobacz także:  Kredyt gotówkowy 5 000 złotych na okres 24 miesięcy.

Kredyty samochodowe nadal w modzie

Wysokość zaciągniętego kredytu uzależniona jest przede wszystkim od kwoty oprocentowania. Kredyty samochodowe są produktami o stosunkowo wysokiej stopie procentowej, jednak w żadnym stopniu nie zniechęca to potencjalnych klientów do starania się o kredyt na zakup nowego auta. Są one, zaraz po kredytowaniu hipotecznym, drugim najpopularniejszym kredytem na rodzimym rynku finansowym. Jak widać, posiadanie własnego domu i samochodu, to nadal marzenie wielu, gotowych latami spłacać zobowiązanie w banku. Jak potwierdzają analitycy, kredyty hipoteczne i samochodowe są również najpopularniejszym rozwiązaniem finansowym na świecie.

Jak wybrać odpowiedni kredyt samochodowy?

Kredyty samochodowe oraz wysokość oprocentowania uzależnione są od kilku bardzo istotnych czynników zewnętrznych. Do najistotniejszych należą bezsprzecznie wysokość stóp procentowych, prowizja ustalona przez bank oraz wszelkiego rodzaju parametry kredytowania. Coraz większym powodzeniem na rodzimym rynku finansowym cieszą się autobanki, które wiąże umowa z konkretnym dealerem danej marki. W zasadzie nie jest to umowa na wyłączność, gdyż każdy dealer ma możliwość finansowania swoich ofert również przez tradycyjne placówki bankowe, co z kolei nie wywołuje zadowolenia u przedstawicieli autobanków. Kredyty samochodowe oraz ich atrakcyjność są w znacznej mierze uzależnione od propozycji kredytowania konkretnej placówki. Ze względu na zatrważającą ilość ofert, w zasadzie każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Nie należy jednak pochopnie ulegać namowom i decydować się na pierwszą z brzegu ofertę. Może się bowiem okazać, że inny bank zaproponuje nam dużo korzystniejsze warunki kredytowania. Warto również zwracać uwagę na zawartość umowy. Dochodzi bowiem do sytuacji, kiedy niedoczytanie warunków może skończyć się dla nas niechcianymi konsekwencjami. Banki czasami, bez naszej wiedzy, dołączają do umów pakiety ubezpieczeniowe, bez informowania nas o tym. W gruncie rzeczy może okazać się, że dzięki temu koszty kredytu znacznie wzrosną. Pomocne w takim przypadku mogą okazać się możliwości, jakie daje odstąpienie od uowy w terminie 14 dni od daty podpisania zobowiązania bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji.

Zobacz także:  Rodzaje kredytów gotówkowych

Kilka prostych zasad prawidłowego kredytowania

Niektórzy kredytobiorcy z powodzeniem korzystają z dostępnych online kalkulatorów do obliczania stawki oprocentowania kredytu. Dzięki nim będziemy mogli dokładnie obliczyć, czy wnioskowana kwota kredytu nie przekracza naszych możliwości finansowych. Wszak to od tego właśnie powinniśmy przede wszystkim zacząć swoje starania o kredyt. Miesięczna kwota raty kredytu powinna być na tyle niska, abyśmy nie obciążyli nią za bardzo swojego domowego budżetu. Tak przygotowani, możemy z powodzeniem wnioskować o satysfakcjonującą nas wysokość pożyczki bez obaw, że nie poradzimy sobie z jej terminową spłatą. Kredyty samochodowe, pomimo swej popularności, nie są produktem który łatwo otrzymać. Zanim bank podejmie decyzję o przyznaniu kredytu, musimy przede wszystkim niezwłocznie dostarczyć mu zaświadczenie o otrzymywanych zarobkach. Oczywiście, jak nietrudno zgadnąć, im wyższa kwota udokumentowana w zaświadczeniu, tym większe prawdopodobieństwo że otrzymamy wnioskowaną sumę kredytu.

Zastaw rejestrowy i forma przywłaszczenia na zabezpieczenie

Nie ulega wątpliwości, że każdy kredyt samochodowy podlega zabezpieczeniu występującym w dwóch formach. Jest to zastaw rejestrowy oraz forma przywłaszczenia na zabezpieczenie. W przypadku zastawu rejestrowego możliwe jest przejęcie auta przez kredytodawcę, którym w tym konretnym przypadku jest bank udzielający nam kredytu. Dzieje się tak w chwili, gdy pożyczkobiorca zaprzestaje regularnej spłaty zaciągniętego kredytu. Forma przywłaszczenia na zabezpieczenie z kolei, pozwala na przejęcie 49 procent udziałów w prawie do własności zakupionego przez nas samochodu. Karta pojazdu zostaje zdeponowana w banku, który udzielił nam kredytu. Jest to dodatkowe zabezpieczenie dla banku, gdyż w sytuacji, w której kredytobiorca zaniecha spłaty zadłużenia, ma on prawo przejąć własność nad całym pojazdem bez konieczności zgody ze strony klienta.

Author: Jacek Rakoczy