Strategie budowania długoterminowych oszczędności

Ludzie pragną budować bezpiecznie swoją przyszłość finansową. Warto zaznaczyć, że istnieje wiele strategii inwestycyjnych powiązanych z różnorodnym podejściem do ryzyka. W artykule dowiesz się, jakie metody pomnażania indywidualnego kapitału są współcześnie najbardziej popularne i jakie z nich możesz zastosować we własnym zakresie, bez podejmowania zbyt dużej niepewności. Strategia budowania długoterminowych oszczędności składa się z kilku lub nawet kilkunastu rozbitych elementów, wpływających na całokształt inwestycji.

Należy zaznaczyć na samym początku, że nie istnieje strategia gwarantująca zwrot stu procent z posiadanego kapitału, całkowicie bezpieczna, pewna, itp. Niektórzy ludzie kupują gotowe „czarne skrzynki” strategii inwestycyjnych, używają ich wierząc w wartość autorytetu. Niestety takie przygotowane specjalistycznie strategie spełniają się tylko w określonych warunkach. Jeżeli warunki ulegają zmianom, wtedy tracisz pieniądze. Nie można inaczej podchodzić do tematu. Strategię inwestycyjną zatem musisz konstruować na podstawie własnych doświadczeń, wiedzy, ilości posiadanego kapitału. Omówmy teraz każdy czynnik od podstaw, dla lepszego zrozumienia tematu.

Podstawowa kwestia w kreowaniu strategii inwestycyjnej to wiedza. Rozpoczynaj karierę na rynku nie od zakładania lokat bankowych, ale właśnie od lektury książek pisanych przez specjalistów branżowych. Bazuj na praktycznych przykładach, załóż konta demonstracyjne na giełdzie papierów wartościowych czy na giełdzie walutowej Forex. W procesie edukacji najważniejsze jest dogłębnie poznanie mechanizmów rządzących współczesnym rynkiem kapitałowym. W międzyczasie oczywiście nadwyżki finansowe umieszczaj na lokatach bankowych, aby nie stracić na procesie postępującej inflacji. Ile trwa proces edukacji? Najczęściej nigdy się nie kończy.

Pamiętaj, że każda inwestycja wiąże się z założeniem określonej straty. Jeżeli przekroczysz poziom straty wtedy zamykasz inwestycję, analizujesz przyczyny powstania błędu i robisz sprawozdanie z podjętej decyzji w osobistym notatniku. Taki notatnik to główna baza wiedzy inwestora. Tylko lokaty bankowe są bezpieczne, ale jak sam widzisz nie generują takiej ilości zysku, aby mówić o całkowitej niezależności finansowej. Banki detaliczne, jako instytucje zewnętrzne, bazujące na kapitale społecznym są nastawione na zarabianie indywidualne, a nie pomoc w pozyskiwaniu kapitału. Oferują minimum, bo ludzie to po prostu akceptują. Rozpoczęcie samodzielnej przygody inwestycyjnej ma zatem praktyczną rację bytu. Dzięki temu znajdujesz się w elitarnej grupie potrafiącej ponadprzeciętnie zarządzać pieniędzmi. Inwestycje pozwalają lepiej podejmować codzienne decyzje. Widzisz ryzyko w każdej sytuacji, ale je akceptujesz, tolerujesz. Bezpieczeństwo w lokatach bankowych jest zgubne w długim terminie i niekorzystne pod kątem budowania wiedzy inwestycyjnej. Zapamiętaj koniecznie powyższe podsumowanie.

Zobacz także:  Konta osobiste, oszczędnościowe, lokaty bankowe i kredyty
Author: Jacek Rakoczy