Zdolność kredytowa przy kredytach samochodowych

Jeżeli pragniemy ubiegać się o kredyt samochodowy, niewątpliwie bardzo istotnym zagadnieniem z punktu widzenia odpowiedzi banku na nasz wniosek, jest nasza zdolność kredytowa. Instytucje bankowe badają ten parametr, ponieważ pozwala im on na zobrazowanie sobie naszej sytuacji finansowej oraz naszej wiarygodności jako potencjalnego kredytobiorcy. Warto wiedzieć, jakie czynniki mają tutaj znaczenie i z czego to właściwie wynika.

Dlaczego historia kredytowa jest ważna?

Jednym z istotnych elementów składających się na naszą zdolność kredytową jest bez wątpienia historia naszych zobowiązań. Banki sprawdzają ten aspekt przy pomocy rozmaitych baz danych oraz rejestrów. Chodzi tutaj o to, aby ustalić, czy mieliśmy już w przeszłości na swoim koncie określone zobowiązania finansowe lub czy mamy je w danym momencie. Instytucja pragnie bowiem zminimalizować ryzyko udzielenia kredytu osobie, która nie będzie w stanie go spłacić. Oczywiście wiadomo, że zawsze mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, niemniej jednak chodzi o to, aby bank w jakiś sposób się zabezpieczył. Wiedza o potencjalnym kredytobiorcy jest tutaj zatem bardzo przydatna. Jeżeli w przeszłości mieliśmy kłopoty finansowe lub też dosyć niefrasobliwie podchodziliśmy do kwestii terminowej spłaty rat, wówczas bank otrzymuje niepokojący sygnał dotyczący naszej wiarygodności.

Ocena naszej sytuacji finansowej

Instytucje bankowe badają także naszą sytuację finansową. W tym celu wykorzystać można rozmaite dokumenty – czasem są to oświadczenia osoby zainteresowanej kredytem, a niejednokrotnie banki zwracają się również chociażby do pracodawców, aby udzielili im informacji na temat naszych zarobków. Nasza sytuacja finansowa musi być stabilna oraz adekwatna do sytuacji – będziemy musieli przecież regulować comiesięczne raty. To, że bank dokonuje oceny naszej zdolności kredytowej, nie oznacza, że mamy zdawać się jedynie na jego działania w tym zakresie. Musimy samodzielnie przeanalizować nasz budżet. Z pewnością wśród ważnych kwestii wymienić można tutaj, przykładowo, wysokość i regularność naszych zarobków, a także nasze wydatki. Trzeba zatem zastanowić się nad tym, czy będziemy w stanie spłacać raty.

Zobacz także:  Najlepsze kredyty samochodowe w 2020 roku
Author: Jacek Rakoczy